Αποτελέσματα στο 2nd World Taekwondo President’s Cup

European Region / Athens, Greece 27-30 April 2017 / G-2 category event Μια μεγαλειώδης διοργάνωση διεξήχθη στην Αθήνα, το 2nd World...

European Region / Athens, Greece
27-30 April 2017 / G-2 category event

Μια μεγαλειώδης διοργάνωση διεξήχθη στην Αθήνα, το 2nd World Taekwondo President’s Cup στο Ολυμπιακό Στάδιο Α. Λιοσίων.

Από αυτό το βήμα θα θέλαμε να αναγνωρίσουμε την δουλειά των συντελεστών του πρωταθλήματος, παραγόντων, διαιτητών, υπαλλήλων και εθελοντών, οι οποίοι συνέβαλαν στο άψογο αποτέλεσμα της διαχείρισης 2,182 αθλητών από 51 χώρες πετυχαίνοντας ένα ιστορικό ρεκόρ σε εκδήλωση G-Ranking παγκοσμίως.

Να επισημάνουμε ότι για το τρέχον έτος 2017, οι τέσσερις κορυφαίοι αθλητές θα συμμετέχουν απευθείας:
  • στο Cadet της ETU 2017 στην Ουγγαρία,
  • στο ETU Junior 2017 στην Κύπρο και
  • στο Ευρωπαϊκό Ανδρών/Γυναικών 2017 Ολυμπιακών Κατηγοριών Βάρους στη Λευκορωσία.
Τα χρυσά:

Δύο χώρες το Ιράν και η Ρωσία μοιράζονται την πρώτη θέση με 4 χρυσά μετάλλια για την κάθε μία. Η Μεγάλη Βρετανία και η Ισπανία κατέκτησαν την δεύτερη θέση με 3 χρυσά και ακολουθούν το Αζερμπαϊτζάν και η Τουρκία,  από 1 χρυσό μετάλλιο για την κάθε χώρα.  Το Ιράν κατέκτησε τα μετάλλια στην κατηγορία των ανδρών. Η Ρωσία κατέκτησε 3 χρυσά στους άνδρες και ένα στις γυναίκες, ενώ για την Μ. Βρετανία και την  Ισπανία όλα τα μετάλλια προήλθαν από την κατηγορία των γυναικών.

Για την Ελλάδα..

Με έκπληξη διαβάζουμε στην σελίδα της ΕΤΑΝΕ ( 30 Απριλίου 2017 ) : «Συνολικά, το ελληνικό ταεκβοντό πανηγύρισε την κατάκτηση 22 μεταλλίων καθ` όλη τη διάρκεια της κορυφαίας βαθμολογούμενης διοργάνωσης που θα πραγματοποιηθεί εφέτος στη χώρα μας.»

Πέραν του συντακτικού λάθους που προφανώς έγινε λόγω των  πανηγυρισμών δεν συμφωνούμε με την εικόνα που παρουσιάζεται.

Προσεγγίζοντας με σοβαρότητα την πραγματικότητα  σας ενημερώνουμε ότι από τα 22 μετάλλια το 1 μόνο είναι στην κατηγορία των Ανδρών/Γυναικών και ποιο συγκεκριμένα από τα 64 συνολικά μετάλλια των 16 κατηγοριών βάρους Α/Γ,  η Ελλάδα κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο. Τα υπόλοιπα είναι, 8 στην κατηγορία  Ε/Ν και 13 στην κατηγορία Π/Κ.

Τον Ιούνιο στην Κορέα θα διεξαχθεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2017 και για όλες τις χώρες το  2nd World Taekwondo President’s Cup ήταν ένα αξιόπιστο τεστ. Τα αποτελέσματα για μας δεν ήταν τα αναμενόμενα και μας γέμισαν με αισθήματα απογοήτευσης για το τι πρόκειται να ακολουθήσει στην κορυφαία παγκόσμια διοργάνωση του Αθλήματος.

Η διαπίστωση που μπορεί να κάνει ο καθένας βλέποντας τα αποτελέσματα, είναι ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι αθλητές που διακρίθηκαν ήταν μέλη αποστολής Εθνικών Ομάδων. Το γεγονός αυτό δεν ισχύει για τους Έλληνες Αθλητές οι οποίοι  συμμετέχουν κατά μόνας εκπροσωπώντας τον σύλλογό τους. Αυτό βεβαίως το βλέπουμε να συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα βαθμολογούμενα πρωταθλήματα ανά τον κόσμο. Οι χώρες που πρωταγωνιστούν στο άθλημα έχουν πρόγραμμα, εθνικό σχεδιασμό, δίνουν πολλές ευκαιρίες συλλογής βαθμών στους αθλητές τους και προσφέρουν αγωνιστικές εμπειρίες για την εθνική τους ομάδα. Αυτή είναι και η μοναδική συνταγή της επιτυχίας.

Οι Junior

ΚΑΙ  μια νότα αισιοδοξίας, για το μέλλον του Ελληνικού Ταεκβοντό, είναι τα δύο Χρυσά, ένα ασημένιο και τα 5 χάλκινα μετάλλια στις κατηγορίες των Εφήβων/Νεανίδων.

Αναλυτικά οι διακρίσεις των Ελλήνων Αθλητών:

1η μέρα

-Στην κατηγορία των ανδρών στα -58 κιλά  ο Γιώργος Σιμιτσής του Α.Σ. Βύρωνα, κατετάγη 3ος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας.

-Στην κατηγορία των Juniors η Μαρία Τσαντέ του Α.Σ. Θεαγένη  κατέκτησε την 3η θέση στα -49 κιλά.

27/04/2017 at 18:14Semifinal252Uscov, Serghei-Simitsis, Georgios19-12On points

MDAGRE

27/04/2017 at 23:34Semifinal879Tsante, Maria-Kazanskaia, Margarita12-26On points

GRE

2η μέρα

Η Φανή Τζέλη αθλήτρια του ΣΟΑΤ,  κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -55 κιλών juniors. Παράλληλα, οι Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πάτρας) και Ελένη Τελιοπούλου (ΑΓΣ Βύρωνα) κατέλαβαν την 3η θέση στα -68 και -52 κιλά των juniors αντίστοιχα.

28/04/2017 at 21:12Final478Dmitrieva-Bakhanskaya, Yadviga-Tzeli, Fani3-7On points

RUS
GRE

28/04/2017 at 20:49Semifinal474Teliopoulou, Eleni-Sobko, Viktoriya5-14On points

GRE
UKR

28/04/2017 at 19:46Semifinal574Sofotasios, Anargyros-Abulkhanov, Mark6-11On points

GRE
RUS

3η μέρα

Ο Σταύρος Τσιπούνης  της ΓΑΙΑ Αλίμου στον τελικό των -73 κιλών juniors, νίκησε 8-6 τον Κροάτη αθλητή και κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία, ενώ ο  Απόστολος Δαγκοβάνος του ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω, στην ίδια κατηγορία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

4η μέρα

Η Κουκουμέλου Μαρία αθλήτρια του ΓΑΣ Ταεκβοντό Άργους, κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Junior, Female-A -68 kg και χάλκινο μετάλλιο για την Αφροδίτη Αμερίδη (+68κ. juniors, Αττική Δύναμη).

30/04/2017 at 16:30Final652Koukoumelou, Maria-Husovic, Darija3-5On points