Repechage, η δεύτερη ευκαιρία για το χάλκινο μετάλλιο.

Έτσι η Ελληνική ομάδα κέρδισε τρία χάλκινα στην διοργάνωση των Ευρωπαϊκών Αγώνων  Repechage (ρεπεσάζ) - Επεξήγηση: Ένας αγωνιζόμενος αθ...

Έτσι η Ελληνική ομάδα κέρδισε τρία χάλκινα στην διοργάνωση των Ευρωπαϊκών Αγώνων

Repechage (ρεπεσάζ) - Επεξήγηση: Ένας αγωνιζόμενος αθλητής ταεκβοντό που χάνει από τον αθλητή που έφτασε να αγωνιστεί στον τελικό της κατηγορίας, εμπίπτει στην κατηγορία του ρεπεσάζ. Η θεωρία είναι ότι ένας άξιος ανταγωνιστής που αγωνίζεται με έναν άλλο άξιο ανταγωνιστή δεν πρέπει να τιμωρείται αδικαιολόγητα από την τύχη της κλήρωσης, αλλά να έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί για τουλάχιστον την τρίτη θέση (χάλκινο μετάλλιο) της κατηγορίας.

Το παράδειγμα των τριών Ελλήνων Αθλητών:

1. Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος, έχασε στον πρώτο αγώνα (γύρος των 16) από τον αθλητή ARILLO VAZQUEZ Hugo . Επειδή όμως ο αθλητής αυτός έφτασε στον τελικό της κατηγορίας, τράβηξε τον Δημητρόπουλο στα Repechage και του έδωσε την ευκαιρία να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

2. Κωνσταντίνος Χαμαλίδης , έχασε στον δεύτερο αγώνα (προημιτελικά) από τον αθλητή MARTON Luana. Με το Repechage πήρε και δεύτερη ευκαιρία και μετά από δύο νίκες πέτυχε να κερδίσει το Χάλκινο της κατηγορίας.

3. Απόστολος Τελικοστόγλου, έχασε στον δεύτερο αγώνα (προημιτελικά) από τον αθλητή HRNIC Edi. Με το Repechage συνέχισε και κέρδισε δύο ακόμη αγώνες και έτσι κατέκτησε και αυτός το Χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας του.

Να σημειωθεί ότι το σύστημα του Repechage ισχύει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και εφαρμόστηκε και στην διοργάνωση των Ευρωπαϊκών Αγώνων. Σε αυτή την περίπτωση οι αγώνες ξεκινάνε από των γύρο των 16 αθλητών, επόμενος γύρος των 8 (προημιτελικά) , ο γύρος των 4 (ημιτελικά) και ο τελικός αγώνας. Για την 3η θέση, όπως εξηγήθηκε παραπάνω, ισχύει το Repechage και ο γύρος των χάλκινων.