Ελληνικές επιτυχίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cadet 2018

Marina d'Or στην Ισπανία , 28 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου 2018 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cadet 4η μέρα Με την τρίτη θέση του Ραφα...

Marina d'Or στην Ισπανία , 28 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου 2018

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cadet

4η μέρα
Με την τρίτη θέση του Ραφαήλ Ιωάννη Μαρέτη στα +65 κιλά, αλλά και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη για το ελληνικό ταεκβοντό, έπεσε στην Ισπανία η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος παίδων και κορασίδων. Η χώρα μας ολοκλήρωσε τη διοργάνωση με πέντε μετάλλια και συγκεκριμένα με δύο χρυσά και τρία χάλκινα.

3η μέρα
Ο ελληνικός εθνικός ύμνος ήχησε δύο φορές στην Ισπανία και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα παίδων και κορασίδων. Στο πλαίσιο της 3ης ημέρας, οι Θεοφάνης Νικολάου και Θεοπούλα Σαρβανάκη, κατέκτησαν την πρώτη θέση της κατηγορίας των -57 και -55 κιλών αντίστοιχα, ανεβάζοντας τον συνολικό -έως τώρα απολογισμό- στα τέσσερα μετάλλια.
Ο Νικολάου σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Επικράτησε 14-9 του Ισπανού Μαρτίνεθ, 6-4 του Ρώσου Βισότιν, 13-12 του Ρώσου Σαββίδη, ενώ ξεπέρασε το εμπόδιο και του Μιλίνκοβιτς από την Σερβία με 17-13.
Η Σαρβανάκη χρειάστηκε μία νίκη περισσότερη σε σχέση με τον Νικολάου για να βρεθεί στην κορυφή της κατηγορίας της. Νίκησε 29-17 την Μινκ από την Ολλανδία, 27-11 την Αλακμπάροβα από το Αζερμπαϊτζάν, 14-9 την Ουργκανάεβα από την Ρωσία, ενώ στον ημιτελικό και τον τελικό επικράτησε αντίστοιχα 20-10 της Ισπανίδας Φερνάντεθ και 24-11 την Ρωσίδας Αλίεβα.

2η μέρα
Οι Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος και Δημήτριος Φοίβος Καμαγιάννης την δεύτερη ημέρα των αγώνων κατέκτησαν την τρίτη θέση στα -41 και -45 κιλά αντίστοιχα.
Ο Δημητρόπουλος επικράτησε 28-19 του Ιταλού Μαρινάρο και 17-15 του Σλοβένου Μόλι. Στον ημιτελικό γνώρισε την ήττα με 12-11 από τον Ρώσο Ιαρβουϊάν κι έτσι βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.
Ο Καμαγιάννης, νίκησε 7-5 τον Βρετανό Σαμπουτανάν, 7-0 τον Ρώσο Τρινοζένκο και 33-19 τον Τούρκο Ερντίκ. Στα ημιτελικά ηττήθηκε 14-13 από τον Κύπριο Παλούρτη με αποτέλεσμα να καταλάβει το χάλκινο μετάλλιο.