Όλα τα Αποτελέσματα, 3RD PRESIDENT'S CUP

Αθήνα, 25-29 Απριλίου 2018 Στο 3RD PRESIDENT'S CUP  (βαθμολογούμενο πρωτάθλημα G - 2 WT) στις κατηγορίες ανδρών/γυναικών, μόνο ...

Αθήνα, 25-29 Απριλίου 2018

Στο 3RD PRESIDENT'S CUP  (βαθμολογούμενο πρωτάθλημα G - 2 WT) στις κατηγορίες ανδρών/γυναικών, μόνο δύο Έλληνες Αθλητές κατάφεραν να διακριθούν, ο Απόστολος Τεληκωστόγλου,  αθλητής της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης, κατέκτησε το  ασημένιο μετάλλιο στα (-80 κιλά) και η Νάσια Μητσοπούλου (-67κ. / γυναικών) αθλήτρια του Αίαντα Αγίου Δημητρίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Τελικοστόγλου αγωνίστηκε στην κορυφαία κατηγορία των -80 κιλών, με 47 συμμετέχοντες αθλητές, όπου κέρδισε 4 αγώνες φτάνοντας στον τελικό. Στα προημιτελικά απέκλεισε τον COOK AARON (RANK 2) MDA και στον τελικό έχασε από τον CISSE, CHEICK SALLAH (RANK 1) CIV.

Συνολικά σε όλες τις κατηγορίες η Ελλάδα κέρδισε 29 μετάλλια, 2 χρυσά 9 ασημένια και 18 χάλκινα. Παρακάτω δείτε τις διακρίσεις των Ελλήνων Αθλητών:
  • 1η μέρα
Δύο μετάλλια για τα Ελληνικά χρώματα την πρώτη μέρα του πρωταθλήματος στις κατηγορίες Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων:

Χάλκινα μετάλλια:
  1. Cadets Female,  NTROUVA MELPOMENI A.C. JEON-SA ELEOUSAS IOANNIN
  2. Juniors Female,  SINANI ANTHOULA AC TKD KEUMGANG
  • Δεύτερη μέρα
Την δεύτερη μέρα διακρίθηκαν 10 αθλητές. Στην κατηγορία ανδρών, ο Απόστολος Τεληκωστόγλου,  αθλητής της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης, κατάφερε να κατακτήσει το  ασημένιο μετάλλιο στα (-80 κιλά) και η Νάσια Μητσοπούλου (-67κ. / γυναικών) αθλήτρια του Αίαντα Αγίου Δημητρίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Τα άλλα οκτώ μετάλλια ήρθαν στις κατηγορίες Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων:

ΧΡΥΣΑ
  1. -49 κιλά παίδων: Μάριος Διονύσιος Λιατός (ΑΣ Περιστερίου)
  2. -55 κιλά νεανίδων: Ελένη Τελιοπούλου (ΑΣ Βύρωνα)
ΑΣΗΜΕΝΙΑ
  1. -80 κιλά ανδρών: Απόστολος Τεληκωστόγλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
  2. -68 κιλά εφήβων: Ανάργυρος Σοφοτάσιος (Δύναμη Πατρών)
  3. -52 κιλά νεανίδων: Υβόννη Κωνσταντινίδου (ΑΣ Βύρωνα)
  4. -55 κιλά νεανίδων: Χριστίνα Παππά (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
ΧΑΛΚΙΝΑ
  1. -67 κιλά γυναικών: Νάσια Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
  2. -45 κιλά παίδων: Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
  3. -49 κιλά παίδων: Ηλίας Χουρίδης (Χουαράνγκ Μαχητές)
  4. -52 κιλά νεανίδων: Μάρθα Μανουσακίδου (ΕΤΑΒΕ)
  • 3η μέρα
Πέντε μετάλλια, στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων και εφήβων/νεανίδων, κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας στο 3rd World Taekwondo President’s Cup-European

Ασημένια:
  1. Ιωάννης Πράπας (Δίας Λάρισας) στα -48 κιλά εφήβων
  2. Ελένη Εργάτη (Δίας Ιωαννίνων) στα -44 κιλά κορασίδων.
Χάλκινα:
  1. Ευάγγελος Νικολάου (Χουαράνγκ Μαχητές -53κ. παίδων),
  2. Ραφαέλ Παππάς (Αττική Δύναμη, -53κ. παίδων) και
  3. Μιχαήλ Σικοβέλας (Επίλεκτη ομάδα ΕΤΑΒΕ -48κ. εφήβων).
  • 4η μέρα
Οκτώ μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές την προτελευταία ημέρα, στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων και εφήβων/νεανίδων.