Τα Αποτελέσματα του Πρωταθλήματος Ανδρών Γυναικών 2018

Το χρυσό μετάλλιο στα -58 ανδρών και -67 κιλά γυναικών, διατήρησαν για τέταρτη συνεχή χρονιά οι Λευτέρης Φακίνος και Αθανασία Μητσοπούλο...

Το χρυσό μετάλλιο στα -58 ανδρών και -67 κιλά γυναικών, διατήρησαν για τέταρτη συνεχή χρονιά οι Λευτέρης Φακίνος και Αθανασία Μητσοπούλου του Αίαντα Αγ. Δημητρίου Ο Φακίνος, στον πιο συναρπαστικό τελικό της ημέρας, νίκησε στον χρυσό πόντο (23-23 στις τρεις περιόδους) τον Γιώργο Σιμιτσή (ΑΣ Βύρωνα), ενώ η Μητσοπούλου νίκησε στα τεχνικά σημεία (4-4 στις τρεις περιόδους) την Αναστασία Χριστίνα Δεληδημήτρη (ΑΓΣ Η Ολυμπιάδα).

Τρίτη χρονια και τρίτο  χρυσό οι Χριστόφορος Καλλιφώνης (-87κ. Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), Αθανάσιος Νικολαίδης (+87κ. Αθλητική Κίνηση Αμπελοκήπων) και Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (Φίλιππος Αλεξανδρείας).

Ο Καλλιφώνης στον τελικό νίκησε 13-8 τον Γρηγόριο Νικολαίδη (Αθλητική Κίνηση Αμπελοκήπων), ο Χαμαλίδης 10-8 τον Ανάργυρο Σοφοτάσιο (Δύναμη Πατρών) και ο Αθανάσιος Νικολαίδης 10-2 τον Αθανάσιο Δημητρακόπουλο (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας).

Τα σκήπτρα στην κατηγορία των -80 κιλών διατήρησε και ο Απόστολος Τεληκώστογλου της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης, μετά τη νίκη 25-7 επί του Δημήτρη Μανωλόπουλου (Γαία Αλίμου) στον τελικό της κατηγορίας.

Ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στους έφηβους το 2016, Γιώργος Ιωάννου (Άτλαντας Περιστερίου) ήταν ο νικητής στον τελικό των -54 κιλών απέναντι στον «ασημένιο» πρωταθλητή Ευρώπης του 2017 στους έφηβους, Επαμεινώνδα Τριανταφύλλου (ΑΣ Περιστερίου). Στην κατηγορία -63 κιλά το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νικόλαος Καλαϊτσίδης (ΑΣ Βύρωνα).

Τέλος ο Ηλίας Σωτηριάδης (Ταεκβοντό Μενεμένης), αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-1, τελικά νίκησε 11-10 τον Γιώργο Ροδίτη (Αθλοφόρος Θεσσαλονίκης) στον τελικό των -74 κιλών, αποσπώντας του και τον τίτλο.

Η Φανή Τζέλη του ΣΟΑΤ Τρικάλων πήρε το χρυσό στα -57 κιλά από την «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2015, Ανδριάνα Ασπρογέρακα (Άτλαντας Περιστερίου), με πόντο ακριβώς στο φινάλε της τρίτης περιόδου (6-5).

Η Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου) με νίκη 4-1 στον τελικό επί της Βασιλικής Γραμματικοπούλου (Γαία Αλίμου) στα -62 κιλά, κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία της.

Στα -46 κιλά πρώτη η Ιωάννα Κουτσού (Δαναός Ωραιοκάστρου), στην κατηγορία -49 κιλά χρυσό για την Κατερίνα Αγγελοπούλου (Δύναμη Πατρών), στα -53 κιλά γυναικών η Άννα Γιακουμοπούλου (Κυπαρισσία) πήρε τον τίτλο από την Χριστιάννα Τυρολόγου (ΑΣ Βύρωνα) με σκορ 11-6. Το χρυσό κατέκτησε στα -73 κιλά η Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου) και την πρώτη θέση στην κατηγορία +73 κέρδισε η Γραμματική Χρηστίδου (Εορδαϊκή Δύναμη).