Αθλητής Τάε Κβον Ντο , «Παίκτης της Χρονιάς» 2017 και υπ 'αριθμόν ένα της Παγκόσμιας κατάταξης ο Dae-Hoon Lee, αθλητής της εθνική...
Αθλητής Τάε Κβον Ντο , «Παίκτης της Χρονιάς» 2017 και υπ 'αριθμόν ένα της Παγκόσμιας κατάταξης ο Dae-Hoon Lee, αθλητής της εθνικής ομάδας της Ν. Κορέας, κέρδισε το χρυσό στο δεύτερο Wuxi World Taekwondo Grand Slam Champions το περασμένο Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2018.
Γεννημένος 5 Φλεβάρη 1992 στην Σεούλ της Νότιας Κορέας , ύψος 181 cm και βάρος 68 kg σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο Yongin. Ο Lee ξεκίνησε το τάε κβον ντο στην ακαδημία του πατέρα σε ηλικία των 5 ετών. Κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Ασιατικούς Αγώνες του 2010 και επανέλαβε την επιτυχία του στους Ασιατικούς Αγώνες του 2014 στο Incheon . Το διεθνές ντεμπούτο του το έκανε στο Παγκόσμιο Τουρνουά Taekwondo Ολυμπιακής Αξιολόγησης το 2011 στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.
Τον Μάιο του 2012, κατέλαβε την πρώτη θέση, το χρυσό μετάλλιο στο Ασιατικό Πρωτάθλημα Ταεκβοντό. Στο Ρίο 2016 στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας τον Achab από το Βέλγιο 11-7 και το 2017 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Muju στην κατηγορία -68 kg, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Μετάλλια
Ολυμπιακοί αγώνες
![]() ![]() Ασιατικοί Αγώνες ![]() ![]() |
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα![]() ![]() ![]() Ασιατικό Πρωτάθλημα ![]() ![]() |
Grand Prix
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
![]() |
Wuxi World Taekwondo Grand Slam |
Παιχταρας
ΑπάντησηΔιαγραφή