Η World Taekwondo προωθεί ένα εντελώς νέο συμβάν, το Παγκόσμιο Taekwondo Grand Slam Champions Series, προσφέροντας μεγάλα χρηματικά βρα...
Η World Taekwondo προωθεί ένα εντελώς νέο συμβάν, το Παγκόσμιο Taekwondo Grand Slam Champions Series, προσφέροντας μεγάλα χρηματικά βραβεία με στόχο την θεαματικότητα.
Για το 2017/2018 Grand Slam, οι προσκεκλημένοι αθλητές σε κάθε τουρνουά / κατηγορία θα είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο 2016 και τα δύο χρυσά μετάλλια από το 2017 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ταεκβοντό. Θα καλέσει επίσης τον πρωταθλητή του τελικού G.P. που θα προκύψει το Δεκέμβρη του 2017, καθώς και ο νικητής του G.P. Final 2016. Επιπλέον, η χώρα υποδοχής λαμβάνει ένα μπαλαντέρ.
Οι τελευταίοι τρεις αθλητές σε κάθε κατηγορία / βάρους θα επιλεγούν σε ένα προκριματικό τουρνουά προ-Grand Slam και θα μπορούσε να προέλθουν από άλλα αθλήματα ή άλλα αγωνιστικά στυλ αν και στο προκριματικό τουρνουά και στη σειρά Grand Slam, θα πρέπει να αγωνιστούν σύμφωνα με τους κανόνες του Παγκόσμιου Taekwondo.
Σχόλια