Δελτίο Τύπου Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 6ο International Taekwondo Winter Camp 2016 στην Λίμνη Πλαστήρα
Δελτίο Τύπου
Με πρωτοβουλία του γυμν. ¨ΚΟΥΚΟΥΛΕΤΣΟΣ¨ the fitness experience and Spa Evexia και του Αθλητικού Αγωνιστικού Συλλόγου Ταεκβοντό Καρδίτσας διοργανώθηκε με επιτυχία στις 27-28 Φεβρουαρίου 2016 η διήμερη αγωνιστική προετοιμασία & Sparingδιακεκριμένων αθλητών-τριών του Ταεκβοντό από όλη την Ελλάδα & το εξωτερικό στην Λ. Πλαστήρα στην Καρδίτσα .
Μια ιδέα του Νικόλαου Πλαστήρα δημιούργησε στον ορεινό όγκο των Αγράφων του Νομού Καρδίτσας την πανέμορφη ομώνυμη λίμνη. Ο συνδυασμός της στεριάς με τη λίμνη, τα μικρά φιόρδ που έχουν σχηματιστεί, η βλάστηση που την περιβάλει και ο χρωματισμός που ποικίλει ανάλογα με την εποχή και τις καιρικές συνθήκες, διαμορφώνουν ένα συναρπαστικό και μαγευτικό τοπίο που δεν αφήνει κανέναν αδιάφορο.
![](https://2.bp.blogspot.com/-YGbpnlNx8ic/VtacJskPIjI/AAAAAAAAJmU/k1NH7iVvbhs/s200-rw/12803276_986834501406764_4301360966908719436_n.jpg)
Εδώ σ' αυτή την μαγευτική περιοχή μας φιλοξενούμαι και τo καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα για 6η συνεχόμενη χρονιά την προετοιμασία των πρωταθλητών –τριών των Συλλόγων της Ελλάδος & εξωτερικού μαζί με τους πρωταθλητές -τριες του γυμναστηρίου ¨ΚΟΥΚΟΥΛΕΤΣΟΣ¨ & του τοπικού Αθλητικού Αγωνιστικού Συλλόγου Ταεκβοντό Καρδίτσας . Για 2 μέρες 200 αθλητές-τριες από όλη την Ελλάδα και συγκεκριμένα από Αθήνα , Θεσσαλονίκη, Βόλος, Ιωάννινα, Τρίκαλα, Καρπενήσι, Κατερίνη, Λάρισα , Λάμια, Χαλκίδα, Κοζάνη , Καρδίτσα και από τη Βουλγαρία και με συμμετοχή αθλητών-τριών του γυμναστηρίου, έκαναν αγωνιστική προετοιμασία στις ιδανικές συνθήκες που διαθέτει λίμνη αλλά και ένα περιβάλλον διαφορετικό από την καθημερινότητα προπόνησης του γυμναστηρίου .
Στόχος ήταν η σωστή προετοιμασία των αθλητών-τριών σε ένα περιβάλλον που για αυτή την εποχή είναι ότι καλύτερο από πλευράς καιρικών συνθηκών αλλά είναι και η ευκαιρία κάποιοι που δεν έχουν επισκεφθεί τον νομό μας να γνωρίσουν από κοντά τα μαγευτικά τοπία του τόπου μας .
Οι αθλητές–τριες διδαχτήκαν τις νέες αλλαγές που έγιναν στο αγωνιστικό Ταεκβοντό από τον κορεάτη πρωταθλητή μάστερ SONG και με την βοήθεια του προπονητή του Ταεκβοντό & καθηγ. Αυτοάμυνας της Σχολής Αστυφυλακών Καρδίτσας κ. Βάϊο Κουκουλέτσο . Στο Camp ακόμη έγιναν δυο σημαντικά σεμινάρια α) Σεμινάριο ειδικευμένης προπόνησης για το Ταεκβοντό με στόχο την αντοχή στην δύναμη την ευλυγισία κα την έκρηξη, Ειδικό πρόγραμμα ευλυγισίας για αθλητές-τριες του Τεκβοντό & ακόμη έγινε σεμινάριο πρώτων βοηθειών First Aid Κάρδιο αναπνευστική Αναζωογόνηση από πτυχιούχους διασώστες & χρήσιμες συμβουλές από την Ιατρό Πνευμονολόγου του Νοσοκομείου Πανεπιστημίου Θεσσαλίας . Το διήμερο Camp έκλεισε με μεγάλη επιτυχία , απονεμηθήκαν διπλώματα συμμετοχής σε όλους τους αθλητές-τριες αλλά και αναμνηστικές πλακέτες δόθηκαν από τον κ. Κουκουλέτσο Βάϊο σε όλους τους προπονητές των συλλόγων που τίμησαν με την παρουσία τους .
Το Σάββατο το βράδυ ακολούθησε χορευτική γιορτή για όλους τους αθλητές και τους γονείς με την παρουσία επαγγελματία ηχολήπτη.
Ευχαριστούμαι και της τοπικές επιχειρήσεις του νομού μας Γυμναστήριο ¨ΚΟΥΚΟΥΛΕΤΣΟΣ¨, ΦΡΟΥΤΟΑΓΟΡΑ Πατσιούρας Θωμάς και τα ξενοδοχεία για την βοήθεια και υλοποίησης του 6ο International Taekwondo Winter Camp Ταεκβοντό Λίμνης Πλαστήρας .
Σχόλια