Με μια ματιά τα αποτελέσματα στο Ρίο 2016

Ημέρα 1 Η Κίνα με τον Shuai Zhao (CHN) στην κατηγορία Ανδρών -58 κιλών και η Κορέα με την αθλήτρια Sohui Kim (KOR) στην κατηγορία ...

Ημέρα 1

Η Κίνα με τον Shuai Zhao (CHN) στην κατηγορία Ανδρών -58 κιλών και η Κορέα με την αθλήτρια Sohui Kim (KOR) στην κατηγορία -49 kg γυναικών κέρδισαν τα πρώτα δύο χρυσά μετάλλια στο Τάε Κβον Ντο στο Ρίο 2016 Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Zhao κατέκτησε το χρυσό των -58 κιλών των ανδρών μετά από την ήττα του Tawin Hanprab από την Ταϊλάνδη σε ένα τελικό τακτικής μάχης που έληξε με 6-4 , ενώ η Κιμ κέρδισε το πρώτο χρυσό για την Κορέα, μετά την ήττα της Τιγιάνα Μπογκντάνοβιτς από τη Σερβία από 7- 5 σε ένα αγώνα θρίλερ, για πολύ γερά νεύρα . Ο Hanprab (THA) και η Μπογκντάνοβιτς (SRB) αναγκάστηκαν να αρκεστούν στα ασημένια μετάλλια της ημέρας.

Τα Χάλκινα

Τα χάλκινα μετάλλια στα -49 kg γυναικών κατέληξαν στην Panipak Wongpattanakit από την Ταϊλάνδη και στην Patimat Abakarova από το Αζερμπαϊτζάν.

Το χαμηλότερο σκαλί του βάθρου στην Ανδρών -58 κιλών τελικά καταλήφθηκε από τον Luisito Pie από Δομινικανή Δημοκρατία και Taehun Kim από την Κορέα, ο οποίος πέρασε από την Repechage διαδικασία των αγώνων .

Ημέρα 2

Η Jade Jones της Μεγάλης Βρετανίας στην κατηγορία -57 Γυναικών και ο Ahmad Abughaus της Ιορδανίας στην κατηγορία -68 kg τμήματα Ανδρών , πήραν τα δύο χρυσά μετάλλια την δεύτερη μέρα στο Ρίο.

Η ολυμπιονίκης του Λονδίνο 2012 Jade Jones πήρε το ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά από μια δυναμική μάχη με την άλλη αθλήτρια της κατηγορίας Eva Calvo από την Ισπανία και σκορ 16-7, ενώ ο Abughaush άρπαξε το πρώτο ολυμπιακό τίτλο στο Τάε Κβον Ντο για την Ιορδανία, μετά την ήττα του Alexey Denisenko από τη Ρωσία με 10-6 σε ένα άλλο θεαματικό αγώνα. Ο Denisenko (RUS) και η Κάλβο (ESP) κατέκτησαν τα ασημένια μετάλλια της κατηγορίας.

Συναρπαστικοί οι αγώνες και για τα χάλκινα μετάλλια.

Τα χάλκινα μετάλλια στα -57 kg γυναικών κατέληξαν στην Hedaya Wahba από την Αίγυπτο και στην Kimia Alizadeh από το Ιράν.

Τα χάλκινα στην Ανδρών -68 κιλών τελικά καταλήφθηκε από τον Joel Gonzalez από την Ισπανία και Dae-Hoon Lee από την Κορέα, που ήταν οι δύο φιναλίστ των -58 κιλών των Ανδρών στο Λονδίνο το 2012.

Ημέρα 3

Η Κορέα με την αθλήτρια Hyeri Oh (KOR) στην κατηγορία -67 Γυναικών kg και η Ακτή Ελεφαντοστού με τον αθλητή Cheick Cisse (CIV) στην κατηγορία -80 kg ανδρών , κατέκτησαν τα δύο χρυσά μετάλλια την 3η μέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 20163.

Η Hyeri , παγκόσμιος πρωταθλητής πέρυσι στο Chelyabinsk, κατέλαβε το ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά την νίκη της στον αγώνα με την Haby Νιάρ από τη Γαλλία, με σκορ 13-12 στον απόλυτα συναρπαστικό τελικό αγώνα, ενώ ο Cisse άρπαξε τον πρώτο Ολυμπιακό τίτλο στο Τάε Κβον Ντο για την Ακτή του Ελεφαντοστού μετά την νίκη του επί του Lutalo Μωάμεθ από τη Μεγάλη Βρετανία με σκορ 8-6 σε ένα ακόμη θεαματικό αγώνα που δεν είχε κριθεί μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, όταν ο Αφρικανός αθλητής κέρδισε με λάκτισμα στο κεφάλι στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Βρετανός αθλητής Lutalo Μωάμεθ (GBR) και η Γαλλίδα Νιάρ (FRA) αναγκάστηκαν να αρκεστούν στα ασημένια μετάλλια της ημέρας.

Τα χάλκινα μετάλλια στην -57 kg γυναικών κατέληξαν στην Ruth Gbagbi από την Ακτή Ελεφαντοστού και στην Νουρ Τατάρ από την Τουρκία.

Τα Χάλκινα στην Ανδρών -80 κιλών τελικά κερδήθηκαν  από τον Oussama Oueslati από την Τυνησία και Milad από το Αζερμπαϊτζάν.

Ημέρα 4

H Κίνα και το Αζερμπαϊτζάν κέρδισαν τα δύο τελευταία χρυσά μετάλλια στο Ρίο, η Shuyin Zheng (CHN) και ο Radik Isaev (AZE)  αποδείχθηκαν ότι είναι οι κορυφαίοι στην κατηγορία 67 Γυναικών και στην + 80  κιλά Ανδρών αντίστοιχα.

Η Shuyin Zheng, ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου 67 kg Γυναικών , μετά την νίκη επί της αθλήτριας του Μεξικού  Μαρία Espinoza  5-1 στον τελικό αγώνα της κλήρωσης, ενώ ο Αζέρος αθλητής Isaev άρπαξε το πρώτο ολυμπιακό τίτλο  για το Αζερμπαϊτζάν, μετά την ήττα του Abdoulrazak Issoufou από την Νιγηρία με σκορ 6-2. Ο Abdoulrazak Issoufou  (NIG) και η Espinoza (MEX) κατέκτησαν τα ασημένια μετάλλια της τελευταίας ημέρας.

Τα Χάλκινα

Τα χάλκινα μετάλλια στην + 67kg γυναικών κατέκτησαν η Jackie Galloway από Ηνωμένες Πολιτείες και η Bianca Walkden από τη Μεγάλη Βρετανία.

Το χαμηλότερο σκαλί του βάθρου στην Ανδρών +80 kg τελικά καταλήφθηκε από τον Maicon Siqueira από τη Βραζιλία και Dongmin Cha από την Κορέα προερχόμενος απο  τους  αγώνες ρεπασάζ.