Αποτελέσματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Taekwondo

HAMMAMET, Τυνησία - Συνολικά αποτελέσματα Απίστευτο ρεκόρ χρυσών μεταλλίων πέτυχε το Ιράν. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Taekwond...

HAMMAMET, Τυνησία - Συνολικά αποτελέσματα

Απίστευτο ρεκόρ χρυσών μεταλλίων πέτυχε το Ιράν.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Taekwondo, που διεξήχθη στην πόλη HAMMAMET - Τυνησία από 9 έως 13 Απριλίου, το Ιράν σάρωσε τα χρυσά στην κατηγορία των Ανδρών (Juniors Men), κέρδισε επτά (7) χρυσά μετάλλια και 2 χάλκινα, από τις συνολικά 10 κατηγορίες βάρους. Δεύτερη η Κορέα με 1 χρυσό 1 ασημένιο και 2 χάλκινα μετάλλια και τρίτη χώρα η Τουρκία με 1 χρυσό και 2 ασημένια μετάλλια. Στις Γυναίκες (Juniors Women) ξεχώρισαν τρεις χώρες, η Γαλλία μαζί με την Σερβία κέρδισαν από 2 χρυσά μετάλλια ενώ η Ρωσία κατέκτησε 1 χρυσό 1 ασημένιο και 5 χάλκινα.

Junior Men’s Medal Standing                -                 Junior Women’s Medal Standing

Τα αποτελέσματα της κάθε μέρας.

HAMMAMET, Τυνησία -  5η μέρα 13/4/2018

Την 5η μέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Taekwondo τα χρυσά μοιράστηκαν τέσσερις χώρες,  το Ιράν, η Τουρκία , η Ρωσία και η Γαλλία.

Juniors Men -78 - Competitors: 30 1st 394 KHOSRAVI, MOHAMMAD ALI IRAN
Juniors Men +78 - Competitors: 30 1st 849 ATESLI, EMRE KUTALMIS TURKISH
Juniors Women -68 - Competitors: 30 1st 297 LAURIN, ALTHEA FRANCE
juniors Women +68 - Competitors: 26 1st 707 ADEBAIO, KRISTINA RUSSIAN

Όλα τα αποτελέσματα της 5ης μέρας.

HAMMAMET, Τυνησία -  4η  μέρα 12/4/2018

Την 4η μέρα του πρωταθλήματος μοιράστηκαν την κορυφή δύο χώρες. Το Ιράν κέρδισε τα δύο χρυσά στους άνδρες και η Σερβία κέρδισε τα δύο χρυσά στις γυναίκες. Η Σερβία κέρδισε και ένα χάλκινο στην κατηγορία των ανδρών -68 κιλά.

Day 4 Results – Hammamet 2018 World Taekwondo Junior Championships

HAMMAMET, Τυνησία -  3η μέρα 11/4/2018

3η Παγκόσμια η Φανή Τζέλη.

Την  3η μέρα στο WORLD TAEKWONDO JUNIOR CHAMPIONSHIPS 2018  η Ελληνίδα αθλήτρια  του ΣΟΑ Τρικάλων Φανή Τζέλη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Juniors Women -55 κιλών.

Φανή Τζέλη , 3η Παγκόσμια / κατηγορία - 55 κιλών

Τα χρυσά στις 4 κατηγορίες κέρδισαν, το Ιράν,το Αζερμαϊτζάν, οι Η.Π.Α. και η Κινεζική Τάι Πέι

Όλα τα αποτελέσματα της 3ης μέρας

HAMMAMET, Τυνησία - 2η μέρα 10/4/2018

Την δεύτερη μέρα του πρωταθλήματος το Ιράν κέρδισε τις δύο από τις τέσσερις κατηγορίες με δύο χρυσά μετάλλια. Το τρίτο χρυσό κατέκτησε η Μ. Βρετανία και το τέταρτο χρυσό πήγε στο Βιετνάμ. Η αθλήτρια Thi Kim Ngan Ho από το Βιετνάμ κέρδισε σήμερα το δεύτερο παγκόσμιο χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -49kg,έχοντας κερδίσει επίσης το χρυσό πριν από δύο χρόνια στο Burnaby του Καναδά στην κατηγορία -44kg.

HAMMAMET, Τυνησία - 1η μέρα 9/4/2018

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Taekwondo ξεκίνησε με θεαματικό τρόπο σήμερα στο Hammamet της Τυνησίας, με την Κορέα να κερδίζει δύο χρυσά μετάλλια, το Ιράν και η Μεγάλη Βρετανία να κερδίζουν από ένα χρυσό.

Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού των πέντε ημερών, σχεδόν 1.000 αθλητές από τις 118 χώρες θα διαγωνιστούν σε 10 κατηγορίες ανδρών και 10 γυναικών.