Όλα τα Αποτελέσματα στο 21ο WTE Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία στη Λάρνακα το 21ο  WTE Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Taekwondo, στο Αθλητικό Κέντρο Κίτιον. Κατά τη διάρκεια...

Κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης, με την παρουσία του Προέδρου της WTE κ. Σάκη Πραγαλό, του WTE Γενικό Γραμματέα κ. Μιχαήλ Φυσεντζίδη, του Προέδρου της Δημοκρατίας της Κύπρου κ Νίκο Αναστασιάδη, και του Δημάρχου της πόλης της Λάρνακας κ. Ανδρέα Μπύρα.

Αποτελέσματα.

4η μέρα 5/11/2017

Xρυσό μετάλλιο  στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων της Κύπρου,για τον αθλητή του συλλόγου Δύναμη Πατρών Ανάργυρου Σοφοτάσιου. Με πέντε εντυπωσιακές νίκες έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στα -68 κιλά,

Ο Σοφοτάσιος στα προκριματικά νίκησε 10-6 τον Βέλγο Ατσάμπ και 27-6 τον Βούλγαρο Ζντραβκόφ. στα προημιτελικά  τον Ουκρανό Γιέρκο με σκορ 13-12, ενώ στα ημιτελικά νίκησε τον Κατσατριάν από την Αρμενία με σκορ 24-9. Στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης με τη νίκη 18-13 επί του Κροάτη Γκόλουμπιτς στον τελικό της κατηγορίας των -68 κιλών.

3η μέρα 4/11/2017

O Σταύρος Τσιπούνης του Α.Σ. Γαία, κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των -73 κιλών, με απολογισμό δύο νίκες σε τρεις αγώνες.

2η μέρα 3/11/2017

Ο Επαμεινώνδας Τριανταφύλλου του ΑΣ Περιστερίου, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -48 κιλών, και η η Φανή Τζέλη του ΣΟΑΤ την τρίτη στα -55 κιλά.

Ο Τριανταφύλλου προκρίθηκε στον τελικό με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Επικράτησε 9-7 του Αζέρου Καρίμοφ, 14-6 του Γάλλου Λουσιέν και 2-0 (golden point) του Ρώσου Κουβάλοφ. Στον τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε 40-20 από τον Ρώσο Ιμπραγκίμοφ που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας.

Η Τζέλη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τον γύρο των «32» στα -55 κιλά. Νίκησε 25-5 την Αντωνίου από την Κύπρου, ενώ στις «16» επικράτησε 11-1 της Μισκούλιν από την Κροατία. Συνέχισε το νικηφόρο σερί και στα προημιτελικά με τη νίκη 12-11 επί της Ντιμιτρίεβα από την Ρωσία, όμως στα ημιτελικά έχασε 12-3 από την Σέρβα Στέβιτς μένοντας έτσι τρίτη.